Nedávno jsem se dostal do situace, kdy jsem s autem zabloudil a nevěděl, jak dál. V takovém případě by se mi hodil mobilní internet a díky iPhone bych zjistil, kde se právě nacházím a jak se dostanu do cíle. Druhou možností jak to zařídit, je nainstalovat do telefonu některou z dostupných navigací. Můžete si stáhnout cestovní pomocníky z dílny zahraničních vývojářů – Tomtom, Garmin a nebo podpořit místní vývojáře zakoupením aplikace Dynavix. 

Navigace této značky není žádným nováčkem a na našem trhu již zaujímá významné postavení. Autoři se rozhodli vstoupit také na trh virtuální a pustili do vod AppStore celkem čerstvou rybku. Měl jsem tu čest aplikaci nějakou dobu zkoušet a přesto, že nejsem žádný odborník na navigační systémy, pokusím se zde sepsat své postřehy. Laický pohled možná bude pro leckoho mnohem lepší, než odborný názor.

Nainstaloval jsem si jednu z nabízených verzí – střední Evropu. Načítání aplikace je na starších zařízeních hodně zdlouhavé a doporučuji ji spouštět, už když vycházíte z domu k autu. Pomalé spouštění je dle mého názoru způsobeno také tím, že se okamžitě aktivuje GPS a snaží se vás zaměřit. Z mého pohledu by bylo dostačující družici hledat až po aktivaci mapy. Při nastavování či hledání v databázi ulic je tato funkce naprosto zbytečná a aplikaci zpomaluje.

V nastavení najdete změnu jazyka, upravení vzhledu mapy, přispůsobení navigace nočnímu provozu a trochu neprakticky umístěné upřesnění trasy. Rád bych si vybral možnost vyhnout se placeným úsekům při plánování cesty místo změny globálního nastavení. U výběru hlasového doprovodu jsem neváhal a zvolil herce Pavla Lišku, u kterého jsem předpokládal vtipné hlášky. Komentáře opravdu občas pobaví, jsou lepší než ty všeobecně známé a sterilní, ale po delší době začínají vadit a jejich humor se postupně vytrácí. V situacích, kdy se musíte soustředit na složitou dopravu a značení či v místech absolutně neznámých, jsou průpovídky naopak velmi nevhodné.

Používal jsem navigaci zhruba 14 dní na běžné každodenní cestování do práce a také na jednu dálkovou jízdu. Během pravidelného používání jsem vypozoroval některé chybějící místní úpravy, které nebyly pouze sezónní. Jednalo se především o upozornění na překročení rychlosti, která i v obcích může být vyšší než 50 km/h.

Velmi nepříjemná zkušenost mě však potkala před nedávnem při cestě do Prahy. Navigaci jsem zapnul až ke konci cesty, aby baterie vydržela, ale informační panel mě po celý zbytek cesty zpravoval o tom, že má špatný signál a je schopen mě zaměřit s přesností na 7 km. Nejsem specialista na navigační systémy, ale myslím si, že tma a oblačnost nemůžou snížit jejich funkčnost. Proto tento nedostatek přikládám právě aplikaci. Naštěstí jsme se ženou cestu už jednou absolvovali a orientační smysl a výborná paměť nás dovedli do cíle.

Dynavix hodnotím jako dobrou navigaci, která se může pyšnit přesným seznamem ulic i s popisnými čísly a originálním zvukovým doprovodem. Včasně informuje o všech odbočeních a kruhových objezdech a také většinou správně kontroluje povolenou rychlost. Možná bych byl nadšený ještě více, kdyby nedošlo k problému se signálem.