Inspirován zahraničním blogem rozhodl jsem se i v našich končinách oslovit některé známé i méně známé osobnosti internetu. Položil jsem jim pár otázek týkajících se používání iPadu. Věřím, že jejich odpovědi budou pro vás inspirací a třeba objevíte možnosti jablečného tabletu, o kterých jste ještě neslyšeli.

Úvod celého seriálu jsem pojal poněkud osobně a otázky jsem položil své maličkosti.

Něco málo pro ty, kteří mě ještě neznají. Jmenuji se Pavel Miksa a spolu s manželkou vychováváme dva čtyřleté kluky, menšího psa a kočku. Pracuji v zahraniční firmě jako člen IT oddělení. Ve volném čase se věnuji psaní pro web ztdonline.cz a superapple magazín. Do apple světa jsem propadl před pár lety díky iPhone 3G a s ním jsem také začal psát recenze aplikací pro iOS, u čehož jsem zůstal až do dnes.

1. Jaký model ipadu máte (originál, iPad2 nebo Nový iPad, wifi nebo 3G, velikost paměti)? Proč jste zvolili tento model?

iPad jsem dostal od své manželky jako poděkováni a dárek k narozeninám. Model vybírala sama, i když vycházel z našeho nedávného rozhovoru. Říkal jsem ji, že by mi vyhovoval WiFi model s dostatečnou paměti. Koupila mi tedy Nový iPad 32GB s WiFi. V práci i doma mám možnost připojení a pokud bych WiFi potřeboval někde v terénu, dá se ji dnes najít prakticky kdekoli. Zálohu mi dělá stařičký iPhone s mobilním internetem.

2. Používáte nějaký obal? Pokud ano, tak jaký a proč?

Používám smart cover v šedé barvě. Je neuvěřitelně flexibilní, skvěle nahradí stojánek a hlavní část iPadu spolehlivě nejen ochrání, ale také vyčistí. Zadní hliníková strana je vystavena okolním vlivům a moc se mi líbí vrásky, které se na ní tvoří. Apple si dál s designem tolik práce a opravdu se mu povedl, že je hřích halit iPad do nějakých plastových forem. To jsem si rovnou mohl pořídit některý z konkurenčních tabletů.

3. Co máte aktuálně v docku iPadu? Jedná se o aplikace, které používáte nejčastěji? Jaké jsou Vaše nejpoužívanější aplikace a co máte na titulní straně? Proč byste tyto aplikace doporučili?

V docu se mi usídlily nejpoužívanějši aplikace: Gmail, Calendars, Evernote, Tweetbot, Flipboard a Safari. Na titulní straně zůstávají pak ostatní často používané programy. Z nich bych rozhodně doporučil Blogsy, pokud píšete pro různé weby a platformy. A také Writings, což je můj aktuální editor pro tvorbu textů a psani bez vyrušování.

4. Jak si uspořádáváte svou plochu? Používáte často složky?

Udržují si na úvodní stránce logické i ergonomické uspořádání. Otočím-li iPad na výšku, mám u pravého palce Fotoaparát (fotit iPadem mě moc baví, přestože s plackou v ruce působím jako pitome) a po jeho aktivaci je na stejném místě také spoušť. Pocket pro offline čtení je hned o něco výše. Raději čtu články v orientaci na výšku. Pod levým palcem mám hned ikonu Nastavení. To používám také velmi často.

Druhou stranu mám tématicky rozdělenou do složek. Nejsem velkým fanouškem listování stránkami. Třetí stranu zabraly naše děti svými aplikacemi a poslední je věnována recenzovaným a testovaným programům.

5. Jaká je Vaše nejpoužívanější aplikace pro osobní produktivitu a které používáte k práci?

Přesunem systému osobní produktivity (krom inboxu) z papíru do elektronické podoby, jsem začal více využívat Evernote (seznamy úkolů a webový archív snad úplně všeho) a k tomu přibyl Calendars pro synchronizaci s Googlem, kde si vedu aktuálně naplánované úkoly.

K práci, pominu-li profesi, kterou se živím, používám nejčastěji iFiles pro správu souborů na uložištích, PDF Expert pro čtení elektronických knih a psaní poznámek v PDF souborech. Dále pro tvorbu textů využívám Writings a Blogsy. K převodu papírových dokumentů do elektronické podoby mi skvěle slouží Scanner Pro.

Pořídil jsem si také kompletní iWorks pro iPad, ale prozatím jsem je plně využil pouze při zpracování daňového přiznání.

6. Čtete na iPadu časopisy a knihy? Jak často a které tituly?

Časopisy nečtu, pouze články některých webu v čtečce Flipboard. S knihami je to jinak. Rád si dělám při čtení poznámky, což obě aplikace, které používám, dovolují. Zrovna jsem se pustil do českého překladu poslední knihy Lea Babauty, kterou skvěle zpracoval Pavel Říha.

7. Máte nějakou oblíbenou hru nebo aplikaci pro volný čas?

Rozhodně. Na počítači jsem dříve často hrával a iPad je skvělým herním zařízením. Retina displej je ve hrách opravdu velkým krokem kupředu. Vyzkoušel jsem několik velmi kvalitních herních kousků: Shadowgun, Infinity Blade 2, Real Reacing 2 HD, Sky Gamblers nebo relaxační Zen Bound 2. Mezi těmito tituly přeskakuji podle chuti a nálady.

8. Existuje nějaká aplikace, která Vás zaujala a čtenáři by o ní měli vědět?

Je jich hodně. Ty které mě zaujmou se objeví zde na blogu, nebo v článcích magazínu superapple. Posledním skvostem, který mě baví je Paper. Malování pro amatéry i profíky bez velkého počtu možností a nástrojů. V jednoduchosti je krása.

9. Jaká aplikace Vám na iPadu chybí a proč?

Chybí mi jedna velmi pověřená hra pro PC – Devcon. Často jsme ji po síti hráli. Není vůbec náročná na grafiku a zpracování a myslím, že by se na mobilních platformách uchytila.

Moc by se mi pro psaní hodila kontrola pravopisu, tak jak ji známe z Wordu a ostatních desktopových editorů.

10. Soustředíte se hodně na pozadí v iPadu? Jak často jej měníte?

Rád a často měním obě pozadí. Na zamčenou obrazovku dávám rodinné fotky. Na pracovní plochu pak vybítám taková pozadí, která příliš neruší a ikony i popisky jsou na nich dobře čitelné. Moc se mi líbí procházet webové galerie a dívat se po zajímavých tapetách na plochu.

 

Budete-li mít jakékoli dotazy, nebo znáte někoho, jehož zkušenost s iPadem může ostatní zajímat, neváhejte přidat komentář pod článek.