V dalším díle seriálu o iPadu bych rád představil svého virtuálního známého Josefa Jasanského, který je také autorem pilotní knihy o aplikaci OmniFocus nového internetového nakladatelství Zájezdí. Zjistíme, jaké jsou jeho zkušenosti s iPadem a jak jej používá.

Krátké představení na úvod a pak už se pustíme rovnou do otázek.

Pracuji na (osobně to slovo nemám moc rád) manažerské pozici v menší výrobní firmě – to je práce, která mne a moji rodinu živí. S produkty Apple jsem se poprvé seznámil již před mnoha lety, nicméně až do března  2011, kdy jsem této značce doslova propadl, jsem žádné Apple zařízení nepoužíval. Dnes je Apple součástí mého každodenního života v práci, při zábavě i v mojí vášni – psaní. Od listopadu 2011 píšu vlastní blog 21slov.cz, na kterém se věnuji oblastem, které mne zajímají – GTD, Applu, Svobodě v práci, marketingu, a nebo třeba jen obyčejnému přemýšlení. Je mi 40 let, žiji ve Svitavách, a moje oblíbené jídlo je špenát.

1. Jaký model ipadu máte (originál, iPad2 nebo Nový iPad, wifi nebo 3G, velikost paměti)? Proč jste zvolili tento model?

Nejprve jsem používal první verzi iPadu – 32GB, WiFi – černý, od 23/3-2012 jsem majitelem New iPad – 16GB, 3G, černý. Zvolil jsem 16GB proto, neboť jsem si na první verzi ověřil, že 32GB nevyužiji (náročné hry, filmy, ani soukromá videa nejsou zrovna mojí vášní), a tak ve mě promluvil šetřitelský duch. Navíc, rovněž po zkušenosti z jedničky, jsem si moc přál 3G verzi – neustálé připojování a odpojování hotspotu na iPhonu (Tethering) pro mě moc velká zábava nebyla. A proč černý? Bílý má manželka, tak aby jsme si je poznali:).

2. Používáte nějaký obal? Pokud ano tak jaký a proč?

Ano, obal pro iPad používám. Na jedničce jsem měl nějaký obyčejný, značku si již nevybavuji, na novém modelu používám originál kožený Smart Cover. Důvodem používání obalu na iPadu u mne není ani tak obava z poškození – Apple produkty mám nejraději tak, jak je Steve stvořil:), a stopy opotřebení pro mne mají na Apple produktech jakési kouzlo originality každého jednoho kusu – každý má svůj příběh, hlavním důvodem, proč obal používám, je možnost položit iPad do pohodlnější polohy při psaní. Velmi jsem si oblíbil psaní v kavárnách, kde mi je iPad skvělým společníkem.

3. Co máte aktuálně v docku iPadu? Jedná se o aplikace, které používáte nejčastěji? Jaké jsou Vaše nejpoužívanější aplikace a co máte na titulní straně? Proč byste tyto aplikace doporučili?

Dock – Twiiter, Safari, iA Writer, Evernote, Mail a OmniFocus – jsou to aplikace, které používám nejčastěji, nicméně často používám i aplikace z první plochy jako jsou Flipboard, MindNode, iWork – Numbers, Pages, Keynote, iMessage, Good Reader a DropBox. Jelikož jsem věčný začátečník angličtiny, na první ploše mám i aplikaci Klasická angličtina, kterou považuji z hlediska výuky AJ za jednu z nejlepších. Nicméně ani ta mě zatím nedonutila postoupit s mojí angličtinou na pomyslný „next level“.

Doporučit bych v zásadě mohl aplikace všechny, nicméně každému vyhovuje něco jiného, a každý by si měl přizpůsobit obsah aplikací na svém iPadu svým zájmům, potřebám a případně workflow – neexistuje „nejlepší aplikace“. Pokud bych měl některé z mých aplikací i přesto doporučit, tak určitě OmniFocus – GTD, Evernote – poznámky a elektronický archiv, iA Writer – nerušené tvůrčí psaní, a samozřejmě všechny aplikace z rodiny iWork.

Asi budu patřit mezi menšinu, ale na iPadu nemám žádné hry – hraní her, ať už na Macu, iPadu, iPhonu, nebo i jiných zařízeních v minulosti, jsem zatím na chuť nepřišel, a myslím, že už ani nepřijdu. V tom mě skvěle nahradí náš desetiletý syn, který moji jedničku (s velkou radostí) zdědil.

4. Jak si uspořádáváte svou plochu? Používáte často složky?

Plochu nějak zásadně neuspořádávám, složky nepoužívám. Na iPadu nemám moc aplikací, uspořádání do složek pro mne proto není nijak důležité. V zásadě dbám na to, abych měl na první ploše nejčastěji používané aplikace, a co je na dalších plochách už moc neřeším. V současné době mám na iPadu obsazeny pouze dvě plochy. I v tom jsem myslím trochu výjimka.

5. Jaká je Vaše nejpoužívanější aplikace pro osobní produktivitu a které používáte k práci?

Ti, kteří čtou můj blog vědí, že jsem velkým zastáncem GTD a aplikace OmniFocus. OmniFocus je dnes stěžejní aplikace pro mé workflow, kterou vhodně doplňují Evernote společně s iCalem. Pracovně využívám zejména iWork applikace a mezi mé oblíbené-pracovní aplikace patří ještě i MindNode pro myšlenkové mapy. Pokud mám to štěstí, a mohu se na iPadu věnovat „svému“ psaní, je pro mne číslo jedna aplikace iA Writer.

6. Čtete na iPadu časopisy a knihy? Jak často a které tituly?

Knihy dnes čtu vlastně jenom na iPadu. Mám na polici rozečtenou jednu papírovou knihu už od prosince, a jen se na ni práší. Čtení elektronických knih jsem tak trochu propadl. Není to asi to, co by chtěli slyšet naši knihkupci, já to ale takto prostě mám – pokud nemá kniha, která mě zajímá, svoji e-book verzi, je to pro mne většinou hlavní důvod, proč ještě není na mém reading listu.

Asi jako většina, používám pro čtení knih aplikaci iBooks, kterou považuji za velmi zdařilé dílo. Některé knihy (z doby, kdy ještě nebyly k dispozici na iBooks Store) mám i ve čtečce Wooky. Na té by ale mohli vývojáři ještě trochu zapracovat – oproti iBooks je to takové malé trápení. Snažím se číst v zásadě každý den – ne vždy se mi to ale daří. Co se čtení týče, je to jedna z věcí, na kterou bych se rád v budoucnu více zaměřil. Jak říká klasik: „Kdo chce hodně psát, měl by hodně číst.“

Časopisy/Noviny na iPadu (ani jinde) nečtu.

7. Máte nějakou oblíbenou hru nebo aplikaci pro volný čas?

Jak jsem již uvedl v odpovědi na otázku 3., hry na iPadu nemám. V poslední době sem si nicméně jako „oddechovku“  velmi oblíbil aplikaci Paper, na které si ve volných chvílích kreslím „nesmysly“, jak svým výtvorům rád říkám. Prostě jen tak čmárat, a pak se divit, co jsem to vlastně vytvořil je někdy docela zábava.

8. Existuje nějaká aplikace, která Vás zaujala a čtenáři by o ní měli vědět?

Pokud pominu všechny výše uvedené oblíbence, zmínil bych možná aplikaci DataMan, která slouží na měření datových přenosů. Myslím, že hlavně majitelé 3G verzí iPadů s limitními datovými tarify (jako já) by ji mohli ocenit. Z těch dalších – zajímavých, bych uvedl například aplikaci AirPort na konfiguraci Apple Wifi routerů (AirPort Express, AirPort Extreme, Time Capsule). Jelikož v práci tak trochu fušuji i do správy IT (říkám tomu „vedlejšák ze záliby“), a mám na starosti i několik linuxových serverů, používám s oblibou aplikaci SSH Terminal pro iPad. Zvláště na pobočkách, kde u sebe nemám většinou svůj MacBoook, se takováto jednoduchá app, pomocí které je možné konfigurovat takřka celý server, docela hodí.

9. Jaká aplikace Vám na iPadu chybí a proč?

Asi jediná věc, která mi na iPadu (i na ostatních zařízeních) chybí, je možnost jednoduchého exportu/importu myšlenkové mapy do OmniFocusu jako projekt. Většinou, zejména v pracovním prostředí, si složitější projekty rozmýšlím v MM, a i když není GTD projektový manager (což si bohužel někteří myslí:)), některé části mých projektových MM lze klidně za GTD projekty považovat. Přepisovat stejné věci z jedné aplikace do druhé mi nepřijde zrovna efektivní.

10. Soustředíte se hodně na pozadí v iPadu? Jak často jej měníte?

Na pozadí se nesoustředím nijak zvlášť. U jedničky jsem trochu experimentoval – ty bubliny mi nepřišly nijak okouzlující, na novém iPadu jsem již ale výchozí pozadí nechal – moc se mi líbí. Modrá je nejen dobrá, je to i moje nejoblíbenější. Osobně nejsem zastáncem pozadí v podobě fotografií rodinných příslušníků, zážitků z dovolených, nebo jiných výrazných ztvárnění, ale každému co jeho jest. Což se týká i vkusu.

Děkuji Pepovi za jeho čas a velmi zajímavé odpovědi a doufám, že i tento rozhovor pro vás byl inspirací. Případné dotazy směřujte rovnou do komentářů.