Vývojáři se skutečné mohou přetrhnout, aby pro iPad vyrobili ten nejlepší textový editor. Ovládací prvky nejsou podstatné a důraz je kladen na to, aby autora při práci nic nerušilo. Našel jsem nedávno jeden, který rozhodně nesmí zůstat bez povšimnutí.

Daedalus podobné jako Writtings je rozdělen do pracovních oddílů. Ty mohou představovat jednotlivé složky cloudového uložiště. V nabídce prozatím najdete pouze MobileMe a Dropbox. Aplikace zvládá bezproblémovou synchronizaci složek a v nastavení lze této výměně dat upravit způsob chování při konfliktech, mazání a případnému verzování. Potřebu nahrání nových dat směrem do oblak indikuje nejen číslo na ikoně, ale také malá tečka v synchronizačním tlačítku.

Tím se pomalu dostáváme k horní ovládací liště, jejíž vzhled se mění podle toho zda právě píšete, nebo pracujete s již vytvořenými dokumenty. Druhá možnost zobrazí ikony pro přidání nového dokumentu, stažení obsahu cloudové složky, tlačítko pro synchronizaci a sdílení souborů. Nepřehlédnutelné je vyhledávací pole. Napsaný výraz se podle detailu zobrazení začne automaticky zvýrazňovat žlutou barvou. Funkce je aktivní, dokud slovo z rámečku neodstraníte.

Psaní není tak nerušené jako u některých konkurenčních aplikaci, přesto decentní černá lišta s šedými ovládacími prvky po chvíli přestane vadit. Tvorba textu změní její podobu přidáním ikon nastavení vzhledu, integrovaného prohlížeče a samostatného počítadla znaků i slov. Zabudované Safari je velmi užitečný pomocník potřebujete-li při psaní něco vyhledat a nechcete aplikaci vypínat. Díky záložkám lze přistupovat na stránky velmi rychle.

V nastavení si lze zvolit čtyři motivy vzhledu, dva tmavé a dva světlé, tři typy písma a zvětšení textu. Aktivace automatických úprav a rozšíření klávesnice o speciální znaky naleznete v další podnabídce.

Ovládání je velice intuitivní a využívá gesta dvou prstů pro přecházení mezi úrovněmi pohledů, které jsou tři: složky, přehled textů a editace konktérního zvoleného souboru. Je-li ve složce více souboru, přechod mezi nimi je řešen gestem posunu, kterým lze také vytvořit nový dokument. Pořadí již existujících textů změníte přesouváním a stejně tak je tomu se složkami. Posun kurzoru je rovněž řešen gesty. Poklepáním na okraj jedním prstem posouváte kurzor po znacích. Při použití dvou prstů pak postupujte po celých slovech. Přesun lze samozřejmě urychlit podržením.

To nejlepší jsem si nechal nakonec a jedná se o možnosti exportu. Text i složku můžete poslat mailem, nakopírovat do schránky, vytisknout nebo vyexportovat jako soubor txt, PDF a ePub. Ano, vidíte dobře. Tvorba elektronické knihy přímo z aplikace je naprostá pecka. Při její tvorbě doplníte autora, obrázek obalu a případně zvolíte možnost Markdown, která speciální formátování převede do html kódu a dle něho zobrazí vzhled výsledné stránky.

Graficky je aplikací výborně zpracovaná a na její dokonalosti ubírá jen to, že při vstupu do balíčků několika větších souborů je animace trhaná a to dokonce na novém iPadu. Možná by zde vývojáři, evidentně inspirovaní aplikaci Writtings, mohli zkrátit náhledový text a tudíž by jej nemuseli pro přehled celý načítat.

Při psaní, zobrazíte-li si světlé šablony vzhledu, objeví se pod textem tenké linky, které spíše ruší celkový čistý design a rozhodně bych se bez nich obešel.

Tvorbou této recenze jsem Daedalus důkladně prověřil a svými vlastnostmi si vysloužila čestné místo na titulní straně hned vedle aplikace Blogsy, které se budu věnovat v některé z příštích recenzí.

Jaký je Váš nástroj pro mobilní psaní? Experimentujte nebo jste našli to pravé a jste věrní?