Pro dnešní díl jsem vybral další velmi zajímavou osobnost internetové scény, která se s námi ráda o své zkušenosti s používáním iPadu a aplikací. Již dříve na svém blogu publikoval zajímavý článek s tipy na aplikace pro iPad, které si jeho děti oblíbily nejvíce.

Jmenuji se Viktor Machek, na webu mě naleznete pod mým alter egem @kaczer a nejčastěji (a skoro výhradně) na twitteru. Jsem jedním ze 3 zakladatelů serveru o běhání Běhej.com. Kromě obvyklé práce právě připravuji rozjezd malého nakladatelství Zájezdí, ve kterém chci vydávat – sobě i ostatním pro radost – autory, kteří mě jakkoliv zaujali svoji tvorbou.

Duší minimalista, fanoušek GTD a ZTD, příznivec focení, motorek, ticha v lese, práce se dřevem, RC modelů, nadšenec do běhání a neúnavný hltač knížek.

1. Jaký model ipadu máte (originál, iPad2 nebo Nový iPad, wifi nebo 3G, velikost paměti)? Proč jste zvolili tento model?

Vlastním iPad 2 WiFi s 32 GB paměti.

2. Používáte nějaký obal? Pokud ano tak jaký a proč?

Chvíli jsem se rozmýšlel nad širokou nabídkou z Číny a blízkého okolí, ale nakonec jsem skončil u originálního obalu. A jsem hodně spokojen.

3. Co máte aktuálně v docku iPadu? Jedná se o aplikace, které používáte nejčastěji? Jaké jsou Vaše nejpoužívanější aplikace a co máte na titulní straně? Proč byste tyto aplikace doporučili?

V docku mi trůní Safari, Mail, Flipboard, Twitter, MobileeRSS a pořád překvapivě AppMiner, protože jsem z mě neznámého důvodu kolenovrt a baví mě sledovat, co je právě v „akci“. Zvlášť za dětské programy jsem celkem ušetřil.

Nejčastěji využívané aplikace jsou Twitter, Flipboard a MobileRSS. Překvapením jarní sezóny je pro mě rozhodně Flipboard, je to naprosto úžasná čtečka, ve které si hodně rád čtu a prohlížím fotky. Kromě toho mám na titulce ještě Weather+, iRadar CZ (baví mě sledovat příchod bouřek a  okluzních front), iBooks, FlightRadar24, Evernote (naprosto nezbytný poznámkovník), Write 2, Paper, MindMeister, gMusic (mám už skoro všechnu muziku nataženou v oblacích), Dropbox, DayOne (tento soukromý zápisník hojně využívám), Simplenote a iFiles.

Každá z těchto aplikací má pro mě určitý smysl, ale čas od času titulka prodělá lehký facelift. Tuším, že se to bude asi co nejdříve týkat Simplenote, které už moc nevyužívám, ale nějak se nemohu návyku zbavit :-)

4. Jak si uspořádáváte svou plochu? Používáte často složky?

Složky využívám minimálně, to raději přidám jednu plochu. Zatím je místa dost. Mám rád, když některé aplikace mají na ploše svoje místo, mezi ně strkám zbylé ikony, tak jak mi to vyjde.

5. Jaká je Vaše nejpoužívanější aplikace pro osobní produktivitu a které používáte k práci?

Z toho, co jsem uvedl v odpovědi výše, je pro mě asi z tohoto pohledu nejzásadnější Evernote. Jinak používám iPad na „takové to domácí používání“, takže do práce se mnou nejezdí a pracovní věci na něm neřeším. Dlouho jsem byl celkem skeptický k tomu, že by se dala placka používat i k práci, ale jak sleduji kolegy, mýlil jsem se. Nicméně já stále odolávám a dělím se doma o iPad s dětmi, kterým jej občas půjčuji na hraní her a učení.

6. Čtete na iPadu časopisy a knihy? Jak často a které tituly?

Knížky! Pořád! Cokoliv, co seženu ze seznamu, který si průběžně aktualizuji v Evernote. Bohužel některé tituly jsou zatím v elektronické podobě nesehnatelné. Naštěstí i nabídka volně stáhnutelných knih je dost široká a tak doháním mezery v klasickém vzdělání.

7. Máte nějakou oblíbenou hru nebo aplikaci pro volný čas?

Hry na iPadu hrají děti,  tak to se musíte zeptat jich. Já jen občas vytáhnu iPad na terasu a pomocí FlightRadar24 sleduji čilý letecký ruch nad naší chatovou osadou. Parádní!

8. Existuje nějaká aplikace, která Vás zaujala a čtenáři by o ní měli vědět?

Flipboard jsem již popsal, MobileRSS je perfektní čtečka feedů, rozhodně bych doporučil pozornosti zcela nový zážitek při tvorbě myšlenkových map pomocí MindMeisteru a případně DayOne jako osobní deník.

9. Jaká aplikace Vám na iPadu chybí a proč?

<>No… a víte, že vážně netuším..? Co napadá vás? Mě nabídka AppStore bohatě stačí a nějaké zvláštní potřeby nemám. Až nějaké nutkání dostanu, založím firmu s pěkně bláznivým názvem např. Amplitudio nebo Second Grass na entou a všem vytřeme zrak až budeme v TOP10 :-)

10. Soustředíte se hodně na pozadí v iPadu? Jak často jej měníte?

Moje jediná touha je mít pozadí, kde se mi neschovávají ikony. Jinak to vůbec fakt neřeším.

Díky Viktorovi za čas, který věnoval odpovědím a přeji jemu i nakladatelství Zájezdí, aby se dařilo.