Opět se vracíme k seriálu o iPadech internetových osobností a dnes se podíváme, jak je na tom člověk, který pomohl vzniknout nejen tomuto blogu, ale obnovil také krásu tištěného textu. Pro velmi kvalitní výrobky značky Apple začal u nás i na Slovensku vydávat velmi kvalitní magazín Superapple.

Všichni jistě dobře znáte Vláďu Janečka (na sociální síti Twitter znám též jako @schotek), ale nejspíš netušíte, jak je na tom s používáním iPadu.

1. Jaký model ipadu máte (originál, iPad2 nebo Nový iPad, wifi nebo 3G, velikost paměti)? Proč jste zvolili tento model?

Mimo první iPadu, který je nyní záložním redakčním tabletem, mám i základní 16GB nový iPad. Mám ho spíše pro potřeby testování, pro soukromé použití nevím, zda bych si jej pořídil a našel pro něj využití ospravedlňující jeho nákup. Já jsem spíše typický notebookář. Avšak můj desetiletý syn by jistě nesouhlasil a důvodů pro pořízení by našel spoustu, takže bychom jej asi měli i přesto :) 16GB pro potřeby testování stačí více než dostatečně a 3G s sebou nosím samostatně díky mobilnímu wifi, nemusím jej tak mít přímo v iPadu.

2. Používáte nějaký obal? Pokud ano tak jaký a proč?

Na původním iPadu je jako obal originální od Applu, u nového pak výběr padl na Slim Folio od Belkinu, které jsem představil zde. A používám jej hlavně abych iPad ochránil od vnějších vlivů i při případném pádu – je škoda, že pokud člověk má svůj iPad opravdu rád, nemůžete se spoléhat na Apple. jeho Smart Cover je užitečný stojánek, jako ochrana je ale naprosto mizerný.

3. Co máte aktuálně v docku iPadu? Jedná se o aplikace, které používáte nejčastěji? Jaké jsou Vaše nejpoužívanější aplikace a co máte na titulní straně? Proč byste tyto aplikace doporučili?

V Docku mám vlastně jen to, co používám pravidelně já nebo děti. Jsou to tedy ty nejpoužívanější aplikace rozhozené do složek. Jde o základní systémové aplikace pro poštu a internet, a poté složky pro jednotlivé tématické okruhy.

4. Jak si uspořádáváte svou plochu? Používáte často složky?

Protože jde o testovací iPad, nejsou plochy uspořádány vůbec. Testované aplikace z nich mažu až tehdy, až dojde místo a málokdy se k již otestovaným aplikacím opět vrací. Ale to také vychází z toho, že iPad nepoužívám jako osobní tablet jako většina běžných uživatelů, tudíž není důvod jakkoli plochy uspořádávat.

5. Jaká je Vaše nejpoužívanější aplikace pro osobní produktivitu a které používáte k práci?

Pro osobní produktivitu používám papírový blok a ostrou tužku, elektronickým aplikacím jsem na chuť nikdy nepřišel. U metod typu GTD mám vždy problém s tím, že jen správa podobného systému v chodu mi zabírá obrovské množství času, které mohu využít jinak.

6. Čtete na iPadu časopisy a knihy? Jak často a které tituly?

Ne, jsem ze staré školy a raději sáhnu po papíru, čtení textů ze svítícího displeje mi pohodlné nepřipadá. A když již sáhnu po nějaké elektronické knize, preferuji e-ink displej Kindlu.

7. Máte nějakou oblíbenou hru nebo aplikaci pro volný čas?

Když už, pak je to iVysílání od České televize, protože ne všechny pořady stihnu shlédnout v televizi. Pokud pak již hraji hry, sáhnu po Nintendu 3DS, na iPadu mimo testování hry vůbec nehraju. Ale děti to mají úplně opačně: ty Nintendo nezajímá a o iPad by se poprali. Vedou u nich jak strategie (dlouhodobým favoritem jsou Šmoulové), tak i akční závody nejrůznějších autíček. Ale než se třeba syn dostane ke hrám, procvičí si nejdříve násobilku v Bublavé matice nebo doplňování písem v Písmencích.

8. Existuje nějaká aplikace, která Vás zaujala a čtenáři by o ní měli vědět?

Avid Studio – aplikace pro střih videa přímo na iPad, která funkčně převyšuje mobilní iMovie snad ve všem. Na některé věci jde jinak, ale výsledky jsou úžasné. A čtečka a prohlížečka snad všeho jménem GoodReader také stojí za zmínku. A úplně bych zapomněl na Photo Transfer App.

9. Jaká aplikace Vám na iPadu chybí a proč?

Plnohodnotný prohlížeč s podporou pro Flash a možnost připojit nejen externí klávesnici, ale i myš. Ale jak říkám, já jsem spíše notebookář a tak bych nejraději udělal notebook i z iPadu :)

10. Soustředíte se hodně na pozadí v iPadu? Jak často jej měníte?

Vůbec – kdysi jsem si jej nastavil, a od té doby zůstává stále beze změny.

Díky Vláďovi za opravdu řádnou nálož inspirativních obrazovek a čas, který věnoval tomuto článku.