Dnes vám nabídnu velmi zajímavého hosta, který se s námi podělí o používání svého iPadu. V komunitě jablíčkářů je velmi dobře znám převážně pro svou účast v populárním Digitu. Jeho další aktivity již možná nejsou příliš profláklé a proto je představím trošku podrobněji.

Honza Březina je nejen výborný parťák Petru Márovi ve společných videocastech, ale také vynikající fotograf s dlouholetou praxí. Fotografování je pro něj vášní, což je patrné nejen z projektů Fotografové bez hranic a novinky Ilumio, ale také své zkušenosti předává ostatním jako lektor a autor článků na svém blogu.

Pojďme se podívat jak Honza odpověděl na otázky.

1. Jaký model ipadu máte (originál, iPad2 nebo Nový iPad, wifi nebo 3G, velikost paměti)? Proč jste zvolili tento model?

Zatím stále používám iPad2 64GB 3G. iPad používám opravdu intenzivně, takže jiná než 64GB verze pro mě nedávala moc smysl a protože jsem hodně na cestách, sáhl jsem bez váhání po 3G verzi. Nový iPad mě zejména s ohledem na moje fotografické aktivity velice láka, ale zatím čekám, až doslouží dvojka. Jsem s ní funkčně zcela spokojen, takže mi přijde škoda ji teď prodávat.

2. Používáte nějaký obal? Pokud ano tak jaký a proč?

Většinu času chodím s prakticky nechráněným iPadem krytým pouze smartcoverem. Pokud se vydávám na cestu, kde předpokládám zvýšené riziko mechanického poškození, tak mám hard case od Tumi, který skvěle chrání, ale pro běžné každodenní použití je zbytečně velký. Jako kompromis občas sáhnu po pouzdru, které jsem si nechal před pár lety ušít na míru na Islandu ze sobí kůže. Byli jsme na malé farmě a objednávka pouzdra byl tenkrát skvělý způsob, jak poděkovat za jejich pohostinnost.

3. Co máte aktuálně v docku iPadu? Jedná se o aplikace, které používáte nejčastěji? Jaké jsou Vaše nejpoužívanější aplikace a co máte na titulní straně? Proč byste tyto aplikace doporučili?

Dock jsem nechal tak jak jej připravil Apple. Tím, že hodně používám pro ovládání gesta, není pro mne dock až tak důležitý. Ale ano, Safari, Mail, Videos, Photos a iPod patři u mne mezi ty nejčastěji používané aplikace.

4. Jak si uspořádáváte svou plochu? Používáte často složky?

Složky mi dlouho připadaly nepraktické a tak trochu proti přehlednosti a jednoduchosti iOS. Tak jak přibývaly aplikace, tak jsem pochopil jejich nezbytnost. Dnes složky používám jako odkladiště aplikací, které používám jen nárazově. Mimo složky mám aplikace často používané a hry pro děti.

5. Jaká je Vaše nejpoužívanější aplikace pro osobní produktivitu a které používáte k práci?

Musím se přiznat, že v této oblasti jsem hodně přelétavý a často aplikace měním a pořád hledám to správné řešení. Dodnes hodně používám poznámky a úkoly přímo ze systému, které kombinuji většinou s Evernote a Things. Ale pořad jsem nenašel to IDEÁLNÍ řešení. Asi nejsem dostatečně organizovaný a produktivní typ :)

6. Čtete na iPadu časopisy a knihy? Jak často a které tituly?

Pravidelně na iPadu čtu každé ráno denní tisk a už od začátku odebírám a mm předplacený elektronický Wired magazine. Přiznám se, že knihy až zas tak moc v elektronické podobě nečtu, takže když už, tak jde vetšinou o manuály a učebnice.

7. Máte nějakou oblíbenou hru nebo aplikaci pro volný čas?

Je myslím celkem obecně známým faktem, že jsem propadl před mnoha lety Fieldrunners a dodnes je pravidelně hraji. Blíží se uvedeni jejich druhé verze a vážně se na ni těším. Jinak občas zkouším akční hry, které mi pomáhají se odreagovat, ale pro volný čas jsou moji největší relaxací aplikace pro sdíleni fotografii. Miluji Instagram a rád si s fotografiemi na iPadu jen tak hraji.

8. Existuje nějaká aplikace, která Vás zaujala a čtenáři by o ní měli vědět?

iPad nejčastěji používám pro kontakt se světem. Takže si jej už nedokážu představit bez Twitteru, Foursquare, Skype ci Facebooku. Hodně mi pomáhá při cestování ať už jde o plánování a řízení cesty, pres navigování v cizině až po nejrůznější průvodce apod. Z méně známých doplňků a aplikací bych určitě zmínil Wi-Drive, který používám pro ukládání filmů na cesty, 1Password pro ochranu hesel, čísel a přístupu a zapomenout nemohu na Night Sky a Flight Radar :)

9. Jaká aplikace Vám na iPadu chybí a proč?

 Mě osobně nejvíc chybí aplikace, která by mi umožňovala na cestách organizovat, třídit a hodnotit fotografie, která by dokázala tato hodnocení přenášet obousměrně do Aperture knihovny. Takže vlastně takový Aperture pro iOS :)

10. Soustředíte se hodně na pozadí v iPadu? Jak často jej měníte?

Pozadí mám rád, pomáhají mi zlepšovat náladu a tak je měním poměrně často. Vždy volím z vlastních fotografii a to tak, aby mi snímek připomínal nějakou příhodu, místo nebo člověka.

Díky moc Honzovi za odpovědi a přeji mu mnoho úspěchu v novém projektu Ilumio.