Většina čtenářů tohoto blogu mne nejspíše zná s videopodcastů na webu jablicka.com. Užživatelem zařízení firmy Apple jsem jižž několik let. Poměrně dlouho jsem pracoval jako správce počítačové sítě a Mac OS X Server Admin. Díky Applu jsem se dostal ale i k videu a navrhování aplikací především pro mobilní zařízení. Mimo to se také zajímám o sociální sítě a digitál obecně. Více profesních informací najdete na mém profilu LinkedIn. O své postřehy se dělím hlavně na Twitteru.

Můj styl práce na iPadu, se už dlouhou dobu nezměnil. Použžívám skoro pořád ty samé aplikace, které jsem použžíval jižž na úplně prvním iPadu, který se ke mně dostal z Ameriky (byl to jeden mezi prvními v ČR). S iPadem třetí generace se však hodně změnilo v použžitelnosti. Poprvé mám pocit, žže mně iPad nahrazuje notebook. Je to hlavně díky multitaskingu, který byl na první generaci nepoužžitelný.

Kapacitu iPadu jsem zvolil tu nejvyšší. Nechtěl jsem být již omezen jako v případě mého prvního iPadu, který měl 16GB. Nebral jsem však 3G verzi, nechci být neustále online a vžždycky lze použít sdílení internetu z iPhonu nebo Mifi.

Z nového displeje jsem nadšený. Text je krásně vyhlazený, a vžždycky kdyžž si čtu na Kindlu, tak si mi zdá e-ink display takový rozpixlovaný. Člověk si na Retinu rychle zvykne.

Jako obal použžívám originální Smart Cover, jsem s ním spokojen. Kdyžž přenáším iPad v batohu, tak ho dávám ještě do obyčejného neoprenového obalu pro netbook. Přemýšlel jsem o nějakém obalu na zadní stranu iPadu, ale nechci ničit ten krásný design a hlavně pocit z použžívání tohoto zařízení.

Aplikace v docku

První aplikací v mém docku je Reeder. Tuto aplikaci není třeba moc představovat. Je to král mezi RSS čtečkami. Pokud nevíte co RSS je, určitě doporučuji nastudovat. Ušetříte si tím hodně času. Dalšími aplikacemi v mém docku jsou TwitterFacebookYammer (Facebook pro firemní komunikaci), Safari a Mail.

 

Aplikace na první obrazovce

Na první straně mám aplikace, které použžívám nejčastěji. Pro přehlednost jsem je rozdělil podle kategorií.

Produktivita a kancelář

Na první straně samozřejmě nemůžže chybět nativní kalendář a Things pro mé osobní GTD. Dále tu mám aplikaci Toggl pro sledování stráveného času na jednotlivých projektech. A webovou aplikaci Basecamp pro pracovní projekty sdílené s týmem.

Jako kancelářské aplikace použžívám iWork od Applu (PagesNumbersKeynote). Synchronizované poznámky mám v Evernote. Data s počítačem sdílím přes Dropbox. Na myšlenkové mapy použžívám aplikaci MindNode. Poznámky a nápady si čmárám v aplikaci Paper (by FiftyThree). Kdyžž potřebuji něco vepsat do obrázku nebo něco například vyznačit ve screenshotu, použžiji aplikaci Skitch, která navíc umožžňuje i export do Evernote. A na vpisování do PDF použžívám GoodReader.

Multimédia

Kromě nativní aplikace Videa použžívám ještě Buzz Player, který si poradí i s formáty, které iTunes neumí. Články čtu offline přes Readability, ale přemýšlím, žže přejdu na Pocket. Štve mne totižž, žže například Twitter stále Readability nepodporuje. Dříve jsem použžíval i Instapaper, ale ten má občas problémy s českými nadpisy článků. Ve finále je ale jedno kterou aplikaci použžíváte.

Knihy čtu pouze v aplikaci v iBooks. Na iPadu čtu odborné knihy (hlavně od Jan Melvil Publishing), na Kindlu beletrii. Tato kombinace se mi osvědčila nejvíce. Na iPadu se totižž dělají poznámky mnohem lépe. Škoda, žže se nedají nějak snadno z knihy exportovat. Kromě toho čtu na iPadu ještě časopis Computer, který mám předplacený.

Poslední aplikací, kterou mám na první straně je aplikace Zprávy ČRo. Je to jediná aplikace, kterou na zprávy na iPadu použžívám. Důležžité novinky chodí push notifikacemi, a nejvíce oceňuji, žže jsou u zpráv audio reportᾞe. To je ten hlavní důvod, proč tuto aplikaci použžívám.

Protožže nechci stále ve zprávách číst jen černou kroniku, mám aplikaci National Geographic Today, kde si každžý den můžžete přečíst nějaký zajímavý článek o přírodě, zvířatech nebo dalších zajímavostech.

 

Druhá obrazovka

Všechny ostatní aplikace mám ve složžkách, ale přiznám se, žže je moc nepoužžívám. Aplikace z druhé obrazovky nejčastěji spouštím přes vyhledávač. Přijde mi to mnohem rychlejší.

Vybral jsem pro vás ještě pár tipů na aplikace:

1Password – synchronizace hesel, informací o kreditní kartě a dalších věcí mezi počítačem (Mac i PC), iPadem a mobilem (Windows Phone 7, iOS i Android).

Cramberry – klasické papírové kartičky na iPadu, perfektní pro samostudium.

Team Viewer – vzdálené připojení na obrazovku počítače, kdykoli a kdekoli.

Marker Slate – ideální náhrada klasické filmové klapky při nahrávání videí. Synchronizace audia je díky tomu velice snadná.

Air Display – monitorů není nikdy dost, a tak použžívám iPad jako třetí display. Nejvíce se mi to osvědčilo při použžívání Final Cutu.

iMockups – tvorba wireframů webů i iOS aplikací.

 

Hry

Z her mne v poslední době nejvíce zaujal Max Payne. Ovládání je povedené a hratelnost výborná. Kromě toho si doma občas zajezdíme v multiplayeru Ducati a občas si s přáteli něco nakreslím přes Draw Something.

 

Co mi na iPadu chybí?

Aperture. Bohužžel iPhoto neumí pracovat s RAWy a také není možžné nějak rozumně synchronizovat knihovnu fotek na iPadu s tou na Macu. Proto pro mne nemá tato aplikace žžádné pořádné využžití. Dále mi na iPadu chybí OnLive, služžba umožžňující hraní her v Cloudu. Bohužžel, Apple ji zamítl. Tím pádem si ji užžijí jen naši přátelé na Androidu.

 

iPad je skvělé zařízení, které stojí a padá na aplikacích. Proto je nutné si najít ty své a postavit si na nich své vlastní pracovní workflow. Pokud se vám to podaří, budete to zařízení milovat a není pravda, žže jej využžijete jen na konzumaci obsahu (pokud tedy máte iPad 2 nebo novější).

 

Honza podal vyčerpávající informace velmi osobitým  způsobem a já mu za jeho tipy velice děkuji. Věřím, že i vám se článek líbil.