V dnešním díle bych rád představil člověka, kterého jsem poznal na Twitteru zhruba před rokem a jehož články na soukromém blogu a webu mitvsehotovo.cz jsem četl několikrát. Jednak proto velmi vtipný a odlehčený styl a jednak pro vynikající obsah. Libor Kříž není jen osoba v mé tajmlajně, ale také někdo, kdo mi pomohl při vydání mé první elektronické knihy a dokázal mi, že existují lidé, kteří umí pomoci, aniž by cokoli požadovali.

Pro ty z vás, kteří Libora neznají, krátké představení:

Pracuji ve společnosti Extra Publishing, tedy ve vydavatelství tištěných a internetových magazínů v České republice a na Slovensku. Jedná se o ryze českou společnost, kterou jsem spolu se třemi dalšími kolegy založil v roce 2006. V médiích však působím již od roku 1999. Jsem pionýrem v oblasti osobní produktivity, nadšeným fotografem, konzumentem dobré muziky a chytrých knih. Těším se, až budu mít vše hotovo.

1. Jaký model iPadu máte (originál, iPad2 nebo Nový iPad, wifi nebo 3G, velikost paměti)? Proč jste zvolili tento model?

Na „Nový iPad“ jsem z „dvojky“ přesedlal těsně po jeho uvedení. Grafický výkon a retina displej byly jasným tahákem. Neduhy (hezky popsané kolegou Petrem Brožou), které jsou s těmito inovacemi spojeny, mi – a teď hódně přivírám oči – až tak moc nevadí. Věřím, že Apple nějakou tu opravnou kulišárnu vymyslí.

Nosím tedy s sebou iPad ve verzi 3G/64 GB. Ptáš se proč: 1. online mohu být v mžiku a prakticky kdekoliv, 2. v iPadu potřebuji místo, hodně místa (!) proto, že opravdu intenzivně poslouchám muziku, čtu a fotím.

2. Používáte nějaký obal? Pokud ano tak jaký a proč?

Od dob iPadu první generace jsem vyzkoušel asi čtyři typy obalů. S uvedením iPadu 2 zvítězil smart cover. Dnes jich mám několik, střídám je podle nálady, resp. potřeby (nejstarší kožený patří do parku, do hospody či na letní zahrádky…, prostě tam, kde je pravděpodobnost kompletního „ umazání“ vysoká; naopak šedý či modrý připínám do práce, schůzky či jednání).

Smart cover vítězí také proto, že mi umožňuje optimálně natočit a napolohovat iPad pro čtení, psaní nebo sledování videí. Jeho nasazení a odepnutí je nejjednodušší na světě, téměř nic neváží a dostatečně chrání displej.

3. Co máte aktuálně v docku iPadu? Jedná se o aplikace, které používáte nejčastěji? Jaké jsou Vaše nejpoužívanější aplikace a co máte na titulní straně? Proč byste tyto aplikace doporučili?

Spodní lištu zabraly nejpoužívanější aplikace: Safari, Mail (soukromá elektronická pošta), Gmail (pracovní e-maily obsluhuji pomocí Google e-mailu), TaskPaper (tisíckrát opuštěná a znovu objevená aplikace pro osobní GTD a různé položkové seznamy), Photos a Music.

Není to tak dávno, co Google docela slušně dokončil aplikaci Gmail pro iOS. Rozhodl jsem se (i) proto pracovní poštu obsluhovat prostřednictvím Google mail rozhraní; pracovní a soukromá korespondence je tak skvěle oddělena.

Co říci k osobní produktivitě a mnou používanému TaskPaperu: vím, že v České republice a na Slovensku je toto téma stále ještě docela žhavé, uživatelé stále zkoušejí tu či onu pomůcku, přemítají, zda je aplikace Things lepší než Omnifocus atd. V rámci zjednodušování jsem obě výše zmíněná řešení úspěšně opustil a jsem – v rámci GTD – naprosto spokojen s kombinací TaskPaper (seznamy)/Moleskine/iCal a Reminders. Chci, aby GTD systém sloužil mě, nikoliv já jemu. Text, papír a tužka, kalendář a zdravý úsudek je pro mě tím nejlepším řešením. Samozřejmě tímto neshazuji „dovednosti“ Things a Omnifocusu. Každému dle jeho gusta. Máme se ale bavit o iPadu, ne o GTD, takže pojďme dál.

4. Jak si uspořádáváte svou plochu? Používáte často složky?

Titulní strana neobsahuje žádnou složku. Zkusil jsem to, ale zdržovalo mě to. Titulka obsahuje opravdu ty nedůležitější, nejčetněji používané aplikace (a to v tomto pořadí): Calendar, Notes, Reminders, WeatherProHD, Maps, Contacts, Calcbot, Newsstand, Settings, Twitter, Google, 1Password, Day One, Camera a Dropbox.

Druhá strana v jednotlivých složkách pečlivě schraňuje a tematicky třídí další mnou používané věci. Názvy a obsahy složek u mě vypadají takto:

  • Reading (iBooks, Readability, Zprávy ČRo HD, Publero, Floowie, Extra Reader, iObsessed, Zite, Wooky, Reeder, AppAdvice a Zinio),
  • Music (SoundCloud, SoundHound, djay, Discovr Music a GarageBand),
  • Photo (iPhoto, 500px, StuckOnEarth, Flickr Studio a Snadseed),
  • Writing (iA Writer, Writing Kit, Kaynote, Numbers, Pages a Storify),
  • Watching (ČT24, TEDiSUB, iVysílání, Vimeo, iMovie, Air Video a YouTube),
  • Apple (Game Center, FaceTime, Photo Booth, Find Friends, iTunes, Messages, Videos, App Store).

Samostatně pak na druhé straně plují aplikace, se kterými nahodile pracuji; a jsou to buď adepti na smazání, popř. na zařazení do stabilních složek viz výše.

Třetí strana patří mému synovi. A řeknu vám, má tam docela slušnou sbírku her.

5. Jaká je Vaše nejpoužívanější aplikace pro osobní produktivitu a které používáte k práci?

Ops, tak jsme zpět u GTD, nuže dobrá; jak jsem již uvedl výše, v rámci GTD jsem si vyladil kombinaci TaskPaper/Moleskine/iCal a Reminders. Jednoduché poznámky a seznamy zcela zapadají do logiky diáře Moleskine (18měsíční diář, vlevo kalendářní týden, vpravo prázdná řádkovaná stránka).

Taskpaper je něco tak nepředstavitelně jednoduchého a univerzálně použitelného… Ale o tom už jsme zpívali mnohokrát. Ale pro inspiraci ostatním prozradím, jaká je obecná logika mého GTD seznamu:

Aplikace pro práci? Životnost e-mailů ovlivňuji pomocí Mail, resp. Gmail. Internet prohlížím v Safari. Pokud píšu texty, pak buď v Pages nebo – stále raději – ve Writing Kit či iA Writer. Markdown je prostě pecka! Pokud mohu malinko zalobbovat: prosím všechny tvůrce textových dokumentů, aby markdown alespoň zkusili, něco si o něm přečetli. Všechny ty otravné a přiblblé DOC/DOCX a jim podobné zhovadilosti bych opravdu zakázal a poté smazal. Není to úplně čisté zlo, ale mílovými kroky se k němu blíží.

Na iPadu občas pracuji s Numbers, docela intenzivně s Keynote (prezentace na iPadu tvořím i „předvádím“).

 6. Čtete na iPadu časopisy a knihy? Jak často a které tituly?

Ano! Čtu pořád a neustále. V Newsstandu mám předplacený Wired, Project, GQ a Empire. Už se těším, až zde budou naše časopisy také! A začneme zřejmě s titulem 100+1 zahraniční zajímavost.

Mimo Newsstand čtu naše a další tituly Přes čtečku Extra Reader, Publero, Wooky i Floowie.

V iBooks dominují knihy od Melvilů a nově od nakladatelství Kniha Zlín. Víc, prosím víc takových!

Články čistě internetové nečtu v Safari, ale odkazy odesílám do Readabality – čtení luxusně naformátuje, popř. uloží „na potom“. Také si nechávám čtivo doporučovat od úžasné služby Zite (za tip díky díky Lukáši Vanerovi!). Zite jsem rychle obeznámil s tím, co mám rád, nabídnuté články hodnotím palcováním, čímž upřesňuji své chutě. Po několika týdnech mi Zite servíruje opravdu perfektní čtení zcela na míru. Zkuste to!

Věrným po létech zůstávám i aplikaci AppAdvice. Co se jablečného světa týče, sděluje mi v podstatě to nejlepší.

Nově jsem si předplatil některé tituly přes Zinio, konkrétně jde o How It Works, New Scientist, Popular Science, Popular Mechanics a Science Illustrated.

Jak je vidět, čtu rád. Díky iPadu, ale samozřejmě – a hlavně – díky všem vydavatelům! Vzkaz pro ty, kteří elektronické alternativy prozatím nenabídli: pojďte do toho!

7. Máte nějakou oblíbenou hru nebo aplikaci pro volný čas?

Hraní her na elektronických věcech – zdá se – mám už za sebou. Je ale pravda, že mě jednou za čas napadne mrknout na „třetí stranu“ v iPadu. Hru poté volím dle nálady. Buď je to Golf, FIFA 12, NFS Shift 2, Asphalt 6 nebo něco o malinko krvavějšího (Brothers In Arms 2, N.O.V.A. 2, Splinter Cell…).

Pokud trávím volný čas u iPadu, pak buď čtu, nebo polopracuji s aplikací Paper. Nesmím zapomenout na deník, který píšu do Day One.

Ale co si budeme povídat, volný čas by se měl užívat, ne konzumovat.

8. Existuje nějaká aplikace, která Vás zaujala a čtenáři by o ní měli vědět?

Ano, v poslední době jsem na pár takových narazil: Readability, Zite, Day One se brzy spojí s „ajfoní“ Camera+, to bude fajn. Pokud fotíte, vyplatí se iPhoto. A konečně: TEDiSUB, to je panečku pecka!

Těm, kteří celoživotně propadli muzice, doporučuji iTunes Match. Tolik užitečné služby už tato služba vykonala.

9. Jaká aplikace Vám na iPadu chybí a proč?

Aplikace mi nechybí. Ty, které potřebuji, už jsou, a většinou v bezvadné kondici. Každá aktualizace je vylepšuje, jsem spokojen. Co mi ale chybí, je jedna funkcionalita. Nebudu chodit kolem horké kaše: Stýve, mrzí mě, žes před lety nedokázal/nemohl koupit DropBox. A štve mě, že iCloud je – co se dokumentů v Mac/iOS ekosystému týče – hodně pozadu. Ale kdo si počká…

10. Soustředíte se hodně na pozadí v iPadu? Jak často jej měníte?

Na obou pozadích mám černou kostičkovanou texturu, žádné extravagance, žádný tříhlavý drak. A jak často je měním? Pravidelně, vždy s pořízením nového iPadu.

Děkuji Liborovi nejen  za pomoc s mou knihou, ale také za velmi vyčerpávající odpovědi, které jsou pro vás jistě inspirací.