Zeptáte-li se majitele jablečného tabletu, co nosíte v iPadu, vždy na vás vychrlí přehled těch nejoblíbenějších aplikací a her. Tato velmi jednoduchá otázka odkrývá nekonečnou studnu inspirace. Rozličnost uživatelů a způsob využití tabletu dává prostor poznat aplikace, které mnohdy nenajdete na předních pozicích žebříčků prodejnosti a oblíbenosti a přesto s nimi lidé pracují, protože pokrývají jejich specifické potřeby. Věřím, že tento seriál je pro vás zajímavý a máte-li pocit, že byste mohli obsahem a použitím svého iPadu inspirovat ostatní, neváhejte mi napsat.

Dnes představím odpovědi jedné velmi známé internetové osobnosti, která nejen že iPad intenzivně používá, ale také svými pedagogickými zkušenostmi pomáhá začínajícím uživatelům tohoto jedinečného zařízení. Lukáš Gregor je jedna z mála internetových postav, kterou jsem měl možnost osobně poznat a jsem za tuto příležitost rád. Pro ty z vás, kteří o Lukášovi nikdy neslyšeli, nabízí v úvodu krátké představení:

Ústředním povoláním jsem vysokoškolský pedagog, na Fakultě multimediálních komunikací ve Zlíně učím o filmu a krom toho vedu jednu z kateder. Vedle toho přednáším o efektivitě a využití iPhone a iPadu v praxi. O iPadu mi vyšla v loňském roce kniha. Píšu články na blog, začal jsem s podcasty o iOS a Mac OS aplikacích, vedu web Mítvšehotovo.cz.

1. Jaký model ipadu máte (originál, iPad2 nebo Nový iPad, wifi nebo 3G, velikost paměti)? Proč jste zvolili tento model?

Nový iPad, přešel jsem na něj z první generace, kterou jsem přepustil své milé ženě. Důvod přejít o dva levely výše byl motivován především pracovním využitím přístroje. Pro potřeby přednášek a školení nová generace umožňuje zrcadlení na plátno. Pochopitelně jsem se však těšil i na další jeho vlastnosti – včetně displeje.

Jde o bílý model, neboť mám rád změny a navíc vypadá tak mile. Šel jsem (opět) do 32GB, stačí mi, a pouze do modelu s WiFi. Nemám potřebu být neustále online, nemám chuť platit operátorům další poplatky. Vyhledat místo s WiFi není tak těžké a když je nejhůře, lze iPad spárovat přes hotspot s iPhonem.

2. Používáte nějaký obal? Pokud ano tak jaký a proč?

Bez obalu či pouzdra nelze iPad prakticky používat. Když jsem tenkrát čekal na originální obal od Apple, první týden jsem jej přenášel nechráněný a pořád měl pocit, že mi spadne a ublíží si. Navíc při psaní se hodí ten sklon. Zatímco první originální obal udělal Apple sice pevný, moc se špinil. Rozhodl jsem se jim ale dát šanci a pro nový iPad pořídil zelený SmartCover (k bílé pasuje a je to takové „eko“…). Jen jej jinak skládám, aby byla vždy ta vnější strana vnější, nechci si ušpinit vnitřní stranu

Kdybych s iPadem pořád necestoval a nepřecházel, patrně bych si se SmartCoverem vystačil. Nicméně jsem se rozhodl vyzkoušet plastový kryt na záda (zelený, aby ladil) od iTouch. Není drahý a už teď mi (doslova) ukazuje, že by se mi jinak záda iPadu poškrábala. Pokládání na různé typy povrchů, stačí třeba smítka… Je dobré jej mít chráněný, i když pochopitelně ubližuji původní designové koncepci.

3. Co máte aktuálně v docku iPadu? Jedná se o aplikace, které používáte nejčastěji? Jaké jsou Vaše nejpoužívanější aplikace a co máte na titulní straně? Proč byste tyto aplikace doporučili?

Dock obsahuje:

 • OmniFocus – protože v něm spravuji dle metody GTD své projekty a úkoly, což je dobré mít po ruce
 • Calendars – nejlepší aplikace-kalendář, pokud využíváte Google, upřednostňujete čistý vzhled a přehlednost
 • Safari – no jo, internet… prokrastinace, však to znáte…
 • Mail – ale dost možná schovám někam daleko na poslednís obrazovku
 • iThougtsHD – vynikající aplikace pro tvorbu myšlenkových map

Nejpoužívanější aplikace jsou:

 • Tweetbot a Facebook – zejména tedy ta první, Facebook moc dobré aplikace pro iOS nemá, spíše mě štvou.
 • Respekt – odebírám a pořád čtu.
 • WeatherProHD – rád sleduji, jakým směrem se ubírá stav počasí ve městech, kde bydlím/pracuji
 • OPlayerHD – nejlepší aplikace pro pouštění multimediálních souborů, využívám po večerech v pracovních dnech, zalezu už po osmé večer do postele a nakoukávám filmy (odpočinkové i do výuky)
 • iBooks – protože mě baví číst
 • AppStore – protože rád kontroluji aktualizace

Zatímco první tři používám hodně často, Mail se snažím omezovat. Mapy jsem vytvářel vždy jen občas, nyní je ale využívám při vypisování poznámek z knih/filmů.

Nemyslel jsem si to, ale dokonce s iPadem i rád fotím. S často využívaných aplikací také ReaddleDocs pros právu souborů, moc se mi líbí Day One, ale se psaním deníku jsem na tom teď „přestávkově“.

Ty, které jsem zde vyjmenoval, mám na hlavní obrazovce. Také Evernote, i když k němu často přistupuji přes iPhone, plus Pocket a Reeder pro čtení odběrů a odložených článků. Ale to jsem teď omezil.

4. Jak si uspořádáváte svou plochu? Používáte často složky?

Měl jsem období, kdy nadšen z nové vlastnosti systému, jsem si vše roztřídil do složek a měl tak maximálně dvě obrazovky. Nyní s nimi ale nepracuji – zjistil jsem, že mi to trvalo déle se k aplikaci dostat a – ruku na srdce – je skvělé si občas zalistovat tím množstvím aplikací a koukat na ikonky..

5. Jaká je Vaše nejpoužívanější aplikace pro osobní produktivitu a které používáte k práci?

Pro správu úkolů a projektů OmniFocus, aplikace drahá, ale velmi funkční, byť respektuji (a mám rád) i konkurenční produkty jako Wunderlist, TaskPaper, Things…

Pro plánování kalendář Calendars, protože mi aplikace od Apple tolik nevyhovovala pro mé osobní potřeby (a občas zlobila při syncrhonizaci s Googlem). A Calendars má úžasně jednoduché a přehledné prostředí, vážně se mi líbí.

A k osobní produktivitě bych mohl částečně přidat i iThougtsHD pro tvorbu myšlenkových map, protože si nad nimi čistím hlavu a upouštím uzdu kreativitě a idejím.

6. Čtete na iPadu časopisy a knihy? Jak často a které tituly?

Rád bych četl časopisy, ale pak bych nedělal nic jiného. Takže jsem eliminoval množství periodik, které potřebuji/chci. Když vezmu jen ty, co jsou na iPadu, tak jde pouze o Respekt. Elektronická verze se mi líbí více, jde o týdeník a tolik papíru co tím ušetřím!… Knihy čtu na iPadu moc rád, protože do nich můžu dělat poznámky a zaškrtávat věty, aniž bych se styděl. Já totiž do tištěných knih neudělal za svůj život ani čárku. Ani do učebnic jsem nechtěl a učitelky to musely respektovat. Mám ke knihám takovou úctu, že mi to nedovolovala. V iBooks je to jiné – podtrhnu/zvýrazním, ale neničím tím papír, můžu kdykoliv odstranit. A taky se rychle k poznámkám dostanu (= obrovská výhoda e-knih).

Čtu beletrii i odbornější literaturu, ale čekám, až se u nás ta nabídka úplně rozjede a budu moci číst opravdu z jakéhkoliv oboru cokoliv budu potřebovat.

7. Máte nějakou oblíbenou hru nebo aplikaci pro volný čas?

Hry jsem nikdy moc nehrál – jen formule a NHL. F1 jsem si nedávno koupil, zatím jsem toho moc nenajezdil, hraní prostě beru jako ztrátu času – ale nechci to paušalizovat. Prostě, když si chci dát relax, vyberu si úplně jiný způsob, ne že budu zase koukat do displeje.

K volnému času bych ale mohl přiradit sérii aplikací Fotopedia. Nádherné aplikace! Fotografie z celého světa (např. Heritage, National Parks, Japan…) i zvířat (Wild Friends). To si tak někdy s manželkou leheme do postele a cestujeme :)

A určitě pouštění filmů – doporučuji OPlayerHD, který po aktualizaci udělal kus práce a patří mezi špičku.

8. Existuje nějaká aplikace, která Vás zaujala a čtenáři by o ní měli vědět?

Kromě těch, co jsem již ve svých odpovědích vychválil:

 • iA Writer – minimalistický textový editor
 • Scanner Pro – kvalitní a funkční skener pro iOS
 • PDF Expert – využívám při komentování různých seminárek, diplomek…
 • Snapseed – vynikající pro úpravu fotografií
 • Paper – pro kreslení/malování
 • TEDiSUB – pro sledování přednášek z TEDu, včetně titulků, je také možné je stáhnout a sledovat offline
 • Longman – výkladový anglický slovník

9. Jaká aplikace Vám na iPadu chybí a proč?

Nevím, zda přímo chybí – ale ocenil bych lepšího mailového klienta. Kdyby třeba Sparrow byl už i pro iPad, nebo kdyby se Postbox rozhodl přesunout i na platformu iOS.

Mně spíše schází multimediální obsah – učebnice, například z historie umění, filmu.

Osobně jsem ale z vývoje nadšený – to, co se za ty tři roky z iPadu stalo! Žádný přístroj na pouhou konzumaci, není to už dávno pravda.

10. Soustředíte se hodně na pozadí v iPadu? Jak často jej měníte?

Příliš nesoustředím, maximálně si občas řeknu, že bych je mohl vyměnit, ale ani si to nedám do seznamu Někdy/Možná. Je to jako s vyzváněním na iPhone. Nakonec tam stejně mám to původní. Víte, já se čím dál víc snažím ty přístroje využívat k tomu, aby mi sloužily, ne abych pomocí nich intenzivněji prokrastinoval.

Děkuji Lukášovi za jeho odpovědi a těším se na jeho další zajímavé podcasty o aplikacích.