Seriál o obsahu iPadů známých osobností internetu se nám slušně rozjel a přestože ještě nejsme zdaleka u jeho konce, nabídnu vám další odpovědi na již známé otázky. Dnes se dozvíme, jak je na tom s iPadem Petr Mára. Myslím, že jakékoli představování Petrových aktivit je plýtvání časem i místem a pusťme se tedy rovnou do rozhovoru.

 

1. Jaký model ipadu máte (originál, iPad2 nebo Nový iPad, wifi nebo 3G, velikost paměti)? Proč jste zvolili tento model?

nový iPad 64 GB 4G – na mobilní internet jsem si zvykl již i druhého iPadu a život bez něj si nedokáži představit. 64 GB je kapacita, která mi umožňuje mít dostatek aplikací a multimediálního obsahu vždy s sebou. Pro mě jasná volba.

2. Používáte nějaký obal? Pokud ano tak jaký a proč?

Smart Cover pro jeho genialitu (magnetické přichycení) a ochranu displeje. Dále potom Sena Case, což je kožené pouzdro, do kterého iPad zasunete i s nasazených Smart Cover krytem. Chrání primárně zadní část iPadu.

3. Co máte aktuálně v docku iPadu? Jedná se o aplikace, které používáte nejčastěji? Jaké jsou Vaše nejpoužívanější aplikace a co máte na titulní straně? Proč byste tyto aplikace doporučili?

Mail, Safari, Tweetbot, iBooks a OmniFocus. Myslím, že Mail a Safari není potřeba popisovat, Tweetbot se mi libí jako řešení na komunikaci na Twitteru, iBooks na čtení a OmniFocus jako správce úkolů.

Na domovské stránce dále mám Instapaper pro čtení článku offline, MindNode na tvorbu myšlenkových map (úžasně jednoduchá aplikace), Flipboard jako nepřekonatelnou RSS čtečku, iFiles pro správu souborů a možnost připojit se k různým cloudovým službám nebo bezdrátovému přenosnému disku Wi-Drive, Evernote jako poznámkový blok synchronizovaný s počítačem. Určitě bych ještě zmínil iA Writer jako skvělý nástroj na psaní textů.

4. Jak si uspořádáváte svou plochu? Používáte často složky?

Aplikace, které často používám, do složek nedávám, potřebuji, aby mě vzhled ikonky hned „praštil“ do oka. Složky pak používám na méně důležité aplikace a nebo do složek dávám aplikace podle toho, na co je používám.

5. Jaká je Vaše nejpoužívanější aplikace pro osobní produktivitu a které používáte k práci?

OmniFocus je pro mě jasný favorit, především díky svému rozhraní a skvělé synchronizaci s iPhonem a Macem. K práci dále používám Mail, Safari, Evernote, MindNode a například i PDF Expert a PDF Converter. Dále potom Keynote a LinkedIn.

6. Čtete na iPadu časopisy a knihy? Jak často a které tituly?

Časopisy kupodivu tolik ne, Flipboard je pro mě častěji používané řešení (čili RSS a online zdroje). Knihy ano a využívám jak nabídku iBooks Store, tak Kindle.

7. Máte nějakou oblíbenou hru nebo aplikaci pro volný čas?

Mass Effect, NOVA 3, AirSupremacy. Pokud hledáte povedenou aplikaci na odebírání podcastů, doporučuji Instacast.

8. Existuje nějaká aplikace, která Vás zaujala a čtenáři by o ní měli vědět?

Určitě Paper na kreslení, TextGrabber na převod vyfoceného textu do elektronické podoby a teď ještě testuji českou aplikaci Funny Road – určenou pro rodiče, které potřebují zabavit děti v autě :)

9. Jaká aplikace Vám na iPadu chybí a proč?

Nedá se říci, že by mi nějaká aplikace vyloženě chyběla – to vždy zjistím až časem, kdy se objeví a mě dojde, že jsem ji celou dobu potřeboval, jen jsem o tom nevěděl :-) … A samozřejmě by bylo fajn mít více aplikací, které se zaměřují na náš lokální trh.

10. Soustředíte se hodně na pozadí v iPadu? Jak často jej měníte?

Spíše minimálně, v principu hledám něco, co neruší a neodvádí pozornost, takže jednoduché motivy.

Petrovi děkuji nejen za jeho čas při tvorbě tohoto rozhovoru, ale hlavě za to, co udělal pro tuzemskou apple a gtd komunitu. Přeji mu také hodně úspěchu v Apple Leadership Tour programu.