Po menší přestávce se vracím k původnímu seriálu o iPadu a jeho uživatelích. Představím vám opět méně i více známe internetové osobnosti a to, jakým způsobem svého tabletu využívají. Otázky a připomínky prosím do komentářů nebo e-mailem. A teď už nebudu rušit a předám slovo svému hostu.

Ahoj jmenuji se Lukáš Kypus. Profesně se primárně věnuji technologii NFC, službám na ni vytvářených a to vše ve společnosti NFCengine, kterou jsem v roce 2011 založil a nyní spoluvlastním.

Vážně se zajímám o Service Design a budování komunity (www.chcemelepsisluzby.cz) okolo tohoto velice zajímavého tématu. Také proto s kolegy pořádáme pravidelné Service Design meetupy a v březnu nám vyjde kniha o tom, že i v Čechách se dají dělat skvělé služby u vydavatelství Grada.

 

Na začátku roku 2011 jsem relativně náhodou narazil na minimalismus, rozhodl jsem se, že se o tom dozvím více. Na začátku s tím souvisely hlavně překlady Babautova webu www.mnm-list.cz (který stále pokračuje), pak se přidal překlad jeho eBooku Průvodce životem minimalisty, pak pár blogpostů pro český ZenHabits Pavla Říhy. Kvůli mému nedostatku času, v tom už pokračuje zejména přítelkyně a to i s vlastním obsahem na www.minimaliste.cz a www.minimalists.eu.

 

Občas jezdím na kole, lyžuji, nepravidelně běhám, hodně čtu a zbožňuju napínavé mluvené slovo a rádio Leonardo.

Podělím se dnes s vámi o to, proč a jak iPad používám.

1. Jaký model iPadu máte (originál, iPad2 nebo Nový iPad, wifi nebo 3G, velikost paměti)? Proč jste zvolili tento model?

Mám iPad3, 16GB, wifi, 4G, bílý. Protože to bylo/je mé první seriózní Apple zařízení (nepočítám-li hloupý ipod nano) moc jsem konfiguraci ani neřešil. Nakonec jsem za retinu i mobilní internet rád :). Zvolil jsem ho asi po zralé úvaze, a taky ze zvědavosti. I když wifi je dneska téměř všude, ale v nejhorším případě si lze udělat hot-spot na mobilu, což má ale své nevýhody.


2. Používáte nějaký obal? Pokud ano tak jaký a proč?

Ano, mám zelený smart cover, a důvodem je zcela jistě pouze ochrana displaye. Žádnou další sofistikovanou ochranu na něj nemám.

3. Co máte aktuálně v docku iPadu? Jedná se o aplikace, které používáte nejčastěji? Jaké jsou Vaše nejpoužívanější aplikace a co máte na titulní straně? Proč byste tyto aplikace doporučili?

Ne všechno, co používám často, se mi vejde do docku. Ale mám tam nativního mailového klienta, i když teď koketuju taky s aplikací od Googlu. Dále pak Evernote, odkaz na webovou Asanu, Chrome, GoodReader a nativní Twitter.

Prohlížeč je každého subjektivní volba, já dávám přednost Chrome. Co ale rozhodně doporučuji je GoodReader a Evernote. GoodReader pro jeho schopnost přístupu do cloudových úložišť všech možných výrobců a Evernote je prostě Evernote.

Nejpoužívanější aplikace jsou:

  • nativní mailový klient a nativní kalendář (zkoušel jsem calenadars, ale duplikovaly se tam některé kalendáře, občas vypadla synchronizace a měnily se barvy kalendářů a to mě iritovalo), v práci je mail bohužel centrum dění,
  • nativní Twitter, malá závislost,
  • Kindle(beletrie) / iBooks(odobrné knihy a časopisy v PDF) / ComicFlow(komixy), protože jsem blázen do knih,
  • Reeder jako RSS čtečka, obsah ale přidávám o odebirám v prohlížeči v google rss,
  • iTunes, protože jsem posedlý aktualizacemi a všechna zařízení musí být up2date nejlépe v experimental nebo dev verzi :)
  • nad dokumenty často spolupracuji s více lidmi a často v jeden čas proto využívám Google drive, Dropbox i Skydrive a Box. Každý se lépe hodí pro jiný typ ukládaných dat.

Často iPad používám místo scaneru ze sérií fotek pak na pc vytvářím PDFka. A když si vzpomenu tak najdu nějaký nepřečtený článek v Pocketu.


4. Jak si uspořádáváte svou plochu? Používáte často složky?

Mám vlastně jen dvě plochy, na první mám hodiny, kalendář, kontakty a nastavení. Na druhé vše ostatní ve složkách. Ještě mně ty složky baví rozklikávat.

5. Jaká je Vaše nejpoužívanější aplikace pro osobní produktivitu a které používáte k práci?

Je to vlastně trojkombinace Evernote + Asana + mail/kalendář, takové moje vlastní pokřivené GTD :). Od začátku mám iThoughts, ale mindmapy jsem stejně vždy dělal ručně na papíru nebo ve Freemind na pc.

6. Čtete na iPadu časopisy a knihy? Jak často a které tituly?

Mám teď období časopisů NG, Wired, .net, Fastcompany, Inc., Entrepreneur, ale je to a) obrovský žrout času, b) jak v nich přibývá reklam na úkor kvality, upadá můj zájem o ně. První časopis na iPadu jsem měl anglický a pak i český Forbes, ale je to podlě mně jen business bulvár s extrémním množstvím snobské reklamy, takže jsem ztratil zájem.

Velkou vášní jsou mi knihy, přečtu při veškerém vytížení cca 1 týdně, přednost dávám kvalitně zpracovaným ebookům. Vnímám iPad primárně jako zařízení pro konzumaci obsahu a tak si kvalitně zpracovaný .mobi nebo .epub s formátováním a pěknými fonty užívám. Divné ja vím.


7. Máte nějakou oblíbenou hru nebo aplikaci pro volný čas?

Cut the rope a CrossFingers tak jednou za měsíc. V minulosti jsem pár dalších vyzkoušel, ale u ničeho jsem dlouho nevydržel nebo neměl čas se zabrat do hloubky.

Pravidelně sleduji TED videa přes jejich apsku nebo prohlížím fotky v 500px.

Na filmy se na iPadu nedívám, převážně kvůli tomu, že se nedívám sám, pak je to na iPadu nepohodlné. Dalším důvodem je, že mám pouze 16GB, a permanentně bojuji o volné místo. Wifi zatím není na realtime streaming z mkvček moc stavěná.

8. Existuje nějaká aplikace, která Vás zaujala a čtenáři by o ní měli vědět?

Dvojice firemních sociálních sítí Yammer a Podio. Nové formy online vnitrofiremní komunikace, které nahrazují zkostnatělé intranety.

Čtveřice vzdělávání napomáhajících aplikací iTunesU, Khan Academy, Udemy a Udacity.

AppZapp Pro, díky níž nikdy nezaspíte zajímavou aplikaci ve slevové nebo v promo akci zdarma.


9. Jaká aplikace Vám na iPadu chybí a proč?

To je dobrá otázka, chybí mi kombinace aplikací a podpory NFC v hardwaru. Androidí zařízení tento problém nemají. Chybi mi Coursera jako nativní.

10. Soustředíte se hodně na pozadí v iPadu? Jak často jej měníte?

Vůbec ne, v lock screenu mám zelený les a na ploše pak nějaký horský masív, asi odvždy.

Děkuji Lukášovi za jeho čas, který věnoval tomu, aby se o svou zkušenost s iPadem podělil.